Banded CMJ/Band resisted CMJ

7 grudnia, 2022

banded CMJ STRONA INTERNETOWA.png

Jeżeli chcesz, żeby twój zawodnik posiadał większą zdolność do reaktywnego generowania mocy w nogach to tego ćwiczenia nie może zabraknąć w Twoim warsztacie!

Banded CMJ to ćwiczenia, które za pomocą gum „dociąża” zawodnika podczas wyskoku jak i wylądowaniu. Przy dobrze wykonanym CMJ zejście w dół (w fazie ekscentrycznej) jest dynamiczne i szybkie gdzie ciało sportowca wykorzystuje cykl SSC (cykl rozciągnięcie skurcz) do osiągnięcia jeszcze wyższego wyskoku do góry.

Dodatkowy opór w postaci gum nie tylko oporuje fazę skoku do góry (fazę koncentryczną) ale też „ściąga” zawodnika w dół co wymaga większego napięcia i wyhamowania tej siły podczas zejścia w dół. Pozwoli to nauczyć zawodnika „przekierować” tą siłę i reaktywnie wygenerować większy jej poziom zwiększając jego moc/zdolności szybkościowo-siłowe.

 

Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby gumy były napięte przez pełen zakres ruchu, szczególnie w fazie zejścia w dół, inaczej nieefektywnie dociąży to sportowca.

Można ten wariant wykonać również z trapbarem, sztangą lub trzymając same gumy oraz z różnym rodzajem gum (w zależności jaki opór chcemy). Ćwiczenie może być wykonywane ciągiem lub w pojedynczych izolowanych powtórzeniach. Spróbujcie w swoim treningu!

 

 

Autor: Michał Włodarczyk